BREKR maakt op maat gemaakte zadels van kringloopbanken
UPDATE: BREKR WORDT NIET MEER VERKOCHT DOOR ELECTRIC MOTORBIKES

BREKR Model B - Electric Motorbikes

Zadelmaker Marcel Molenaar van Miller Kustom Upholstery

English version at THE PACK | Jaarlijks op 18 maart vindt Global Recycling Day plaats, georganiseerd door de Global Recycling Foundation. Recycling is een integraal onderdeel van de klimaatveranderings-cyclus en helpt bij het bevorderen en beschermen van wereldwijde duurzaamheid. Elke bijdrage, hoe klein ook, heeft geholpen en zal dat blijven doen, terwijl we samen strijden om de wereldwijde vervuiling te verminderen voor een duurzame toekomst.


BREKR heeft besloten om leder van de lokale kringloopwinkel organisatie Aktief te gebruiken voor speciale zadels op haar elektrische bromfietsen. In Nederland wachten jaarlijks meer dan 40.000 leren banken tevergeefs op een tweede leven bij het kringloopcentrum. In het ergste geval belanden ze zelfs in de vuilnisbak. Zonde, want het leder is vaak nog goed genoeg.

Daarom bundelde BREKR de krachten met kringloopwinkel Aktief en zadelmaker Miller, om verwaarloosde banken om te toveren tot geweldige zadels voor hun BREKR-modellen.


De productie van een nieuwe lederen bank betekent 90 kilogram CO2-uitstoot, zegt Gerry Berndsen, directeur van recyclingbedrijf Aktief. Een groot deel van deze meubelen krijgt geen tweede leven en blijft bij de recycler. “We krijgen jaarlijks veel lederen banken en fauteuils binnen. In de ideale situatie zouden we deze natuurlijk weer verkopen, maar in de praktijk blijkt zo’n 70 procent daar niet geschikt voor.”

BREKR Model B - Electric Motorbikes
BREKR Model B - Electric Motorbikes

BREKR, de fabrikant van elektrische “brommers” uit de Achterhoek, gaat het leder nu gebruiken voor de productie van speciale zadels, die klanten kunnen bestellen in plaats van het standaard zadel. Het leer wordt zorgvuldig uit de bank gesneden in het magazijn van de recycling firma. Zadelmaker Marcel Molenaar van Miller Kustom Upholstery verwerkt het materiaal in zijn atelier tot een op maat gemaakt zadel voor de BREKR modellen.

Marcel werkt al jaren met leder, maar tweedehands leder komt hij in zijn atelier niet vaak tegen: “De meeste mensen kiezen voor nieuw leder, terwijl gebruikt leder niet van mindere kwaliteit is. Integendeel, het behoudt zijn kracht en toont wat extra karakter.” BREKR garandeert ook dat het leder zijn kwaliteit behoudt. De tweedehands lederen zadels vallen onder dezelfde garantieperiode als de standaard zadels.

BREKR Model B - Electric Motorbikes

Niels Willems, één van de oprichters van BREKR, is trots op deze samenwerking met Aktief. BREKR ontwikkelt en bouwt de BREKR elektrische bromfiets model B. “Gebruikt leder is uniek. Het geeft het zadel een uitstraling die je met nieuw leder nooit kunt creëren.” BREKR presenteert standaard een zwart of bruin kunstleren zadel, maar vanaf nu zijn de mogelijkheden eindeloos. Willems hoopt op meer van dergelijke samenwerkingen om circulariteit te bevorderen en zo BREKR verder uit te bouwen als een “nooit voltooid” merk.

Volgens Gerry Berndsen, directeur van Aktief, komen er jaarlijks 3.000 banken bij hun recyclingbedrijf. 30% hiervan is leer (900 banken). Van deze 900 banken worden er 585 (65%) niet verkocht en gaan dus uiteindelijk naar het grofvuil. De omrekening naar landelijke nummers gebeurt op basis van het aantal inwoners. In het gebied waar Aktief inzamelt, wonen 240.000 mensen, dat is 1,4% van het totaal aantal inwoners van Nederland. Dit betekent dat 1,4% van de Nederlandse bevolking jaarlijks gemiddeld 3.000 banken recyclet. Dit zou betekenen dat in Nederland ruim 215.000 banken in de kringloop belanden, waarvan 64.500 (30%) van leer en ruim 40.000 (65%) van deze banken niet worden verkocht.

Meer weten over de BREKR - Model B?

BREKR - Electric Motorbikes | E-center
BREKR Model B >
Share by: